Znajdź nas na Facebooku

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Nasz cel


Pomożemy Ci zmienić te rzeczy, które wymagają zmiany
i zaakceptować te,
których zmienić się nie da.

Adres: ul. Sienna 68/70, 00-850 Warszawa

e-mail: info@chrzescijanskaporadnia.pl

Przydatne informacje

Dynamika 12 Kroków – na podstawie podręcznika

KROK 1
Przyznajemy, że jesteśmy bezsilni wobec naszych problemów i/lub uzależnienia –  
i że w naszym życiu już nie możemy dać sobie rady.

W pierwszym kroku odkrywasz, że w Twoim życiu jest problem, z którym nie możesz uporać się stosując dotychczasową strategię. Przeciwnie - problem decyduje za Ciebie.

KROK 2
Uwierzyliśmy, że moc większa od nas samych, może przywrócić nam zdrowie duchowe.

Wypróbowałeś już tak wiele, ale sam nie dajesz już rady. Pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony. Jest większa siła od Twojej dotychczasowej odwagi. Ta siłą jest sam Bóg!

KROK 3
Postanowiliśmy powierzyć  naszą wolę i nasze życie opiece Boga na ile Go pojmujemy.

Wielu z nas zatrzymuje się i walczy z objawami problemów, nie rozpoznając przyczyny ich powstania, zamiast oddać je w ręce Boga.  To jest krok decyzji i odwagi powierzenia swojego życia Bogu.

KROK 4
Zrobiliśmy radykalny i odważny rachunek moralny w głębi duszy.

W tym kroku trzeba przyjrzeć się samemu sobie. Inwentaryzacja jest Twoim obrachunkiem. Pozwala zobaczyć co jest w nas dobre, i to co jest złe, grzeszne. Wzrasta tendencja do rezygnacji z zaprzeczania przed sobą samym o istnieniu problemu.

KROK 5
Bez ukrywania wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.

To coś znaczy – stanąć w prawdzie i opowiedzieć  szczerze o sobie samym drugiemu człowiekowi. Motywacją do tego trudnego kroku może być zasada „Jesteś tak samo chory jak Twoje przemilczane tajemnice.”

KROK 6
Staliśmy się  całkowicie gotowi, by Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.

Nie możesz wymusić zmian w głębi Twojej duszy. Najpierw musi wzrosnąć Twoja rzeczywista gotowość.

KROK 7
Zwróciliśmy się  do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.

Chodzi o decyzję Twojej woli, żeby pozwolić Bogu z Jego możliwościami pracować nad Tobą. 

KROK 8
Zrobiliśmy listę  osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić  im wszystkim.

Tutaj znajdujesz w końcu odwagę i siłę, żeby relacje znowu były w porządku, zgodnie z Bożymi zasadami.

KROK 9
Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.

Przy przemianie działa w praktyce, lecząca i zmieniająca siła wybaczania. Ważna przy tym jest nieustraszona konfrontacja z Twoją przeszłością, z nie wyjaśnionymi, zaburzonymi relacjami i wiecznie podsycanymi konfliktami.

KROK 10
Prowadzimy nadal systematycznie obrachunek moralny  z miejsca przyznając się  do popełnianych błędów.

„Koncepcja-natychmiast” obowiązuje szczególnie w spojrzeniu na nieprzyjemne uczucia i doświadczenia, które niosą ze sobą przykre doznania. Aby pozostawać na nowej drodze, należy reagować natychmiast, gdy tylko poczujesz, że wpadasz w stare schematy postępowania.

KROK 11
Dążyliśmy poprzez modlitwę i naszą medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, na ile Go pojmujemy, prosząc jednocześnie o poznanie jego woli wobec nas oraz siłę, do jej spełnienia.

Tylko z pomocą  Bożą pozostaniesz wystarczająco czujny, żeby działać „natychmiast”  (10 Krok) lub żeby „natychmiast” otworzyć  się na Bożą miłość, gdzie to jest konieczne. Ten krok pomaga kierować się na Boga i Jego plan dla naszego życia oraz uczy  jak codziennie żyć krokami 2 i 3.

KROK 12
Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym ludziom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.

Kto przewędrował całą tę drogę może innym w pokorze  przekazać te bogate doświadczenia, Równocześnie uświadamiasz sobie że na tej drodze pozostaniesz przez całe życie i możesz być pewien, że nie wrócą trudności. Twoja duchowa czujność będzie Cię we właściwym czasie ostrzegać. Ta wiedza nauczy Cię pokory.


Źródło: Podręcznik „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia” w tłumaczeniu z języka niemieckiego 
ks. Romualda Jaworskiego (tytuł wydania oryginalnego:  The Twelve Steps - A Spiritual Journal;
wydanie niemieckie: "Endlich Leben! Heilung, Veraenderung, Gelassenheit. Das 12-Schrotte-Programm. Ein Arbeitsbuch fur Kleingruppen".

12 KROKÓW